aktualne

Jak si navrhnout koupelnu, ve které se budete cítit dobře

Přestože v koupelně netrávíme podstatnou část dne, je to místo, které používáme všichni, ráno či večer, po celý rok. Výběru armatury, sanity i designu samotnému věnujme proto dostatek času. Myslet bychom měli přitom na budoucnost i na všech členů v domácnosti. Její řešení je totiž často rozhodnutím na desítky let nebo i na celý život.

Pokud vám to možnosti dovolí, nechte si navrhnout koupelny dvě. Menší umístěte do blízkosti obývacího pokoje, kam si mohou odskočit i hosté, a vel kou rodinnou koupelnu k ložnicím. Na pohodlné užívání koupelny je důležitá ergonomie.

Před umyvadlem si nechte alespoň 70 cm volného místa. Prostor na WC mísu by měl být alespoň 80 cm široký a před ní by mělo zůstat 70 až 80 cm, totéž platí pro bidet. Sprchový kout zabere 80 – 100 cm do šířky, pohodlný přístup do vany zajistí prostor široký 100 – 120 cm. Stejně výška jednotlivých zařizovacích předmětů je standardně dána, pro rodinu dlouhána ji však třeba přizpůsobit.

Přečtěte si také
Jak si naplánovat praktickou a funkční koupelnu
Většina stávajících koupelen není tak velká, jak by si jejich uživatelé přáli. Začněte tím, že se rozhodnete, zda budete mít v koupelně vanu nebo sprchový kout. Dbejte na velikost rodiny, vaše potřeby a denní rituály. Správným rozmístěním prvků lze zabudovat do malé koupelny i vana, ale počítejte s tím, že bude menších rozměrů. Zejména vyšší lidé si tehdy musí zvážit, zda budou raději poskládání v malé vaně nebo vyrovnání ve sprchovém koutu. Jednou z největších výhod sprchového koutu je pohodlný a bezbariérový přístup, což ocení především senioři, ale i lidé s omezením pohybu.

Tvar umyvadla je věcí osobního vkusu, měl by však ladit se zbytkem zařízení. Obecně platí, že větší a hlubší umyvadlo je lepší než menší a mělké. V tom druhém se totiž nedají umýt ruce až po lokty, ani proprat drobná prádlo. Vícečetné rodiny uvítají dvě umyvadla. Při ranním spěchu ušetří čas, ale představují i ​​dvojnásobnou investici a dvojnásobné čištění.

Při výběru vodovodní baterie si raději připlaťte za kvalitu. Srdcem baterie je kartuše, kde se mísí teplá a studená voda. Levnější modely s plastovou kartuší se rychle opotřebují (zadrhává se, přestane těsnit). Na ty kvalitnější – (s keramickou kartuší) dávají výrobci často záruku i 5 či 7 let. Baterii si můžete umístit do umyvadla, vedle něj či na stěnu.

Klasické nebo závěsné WC? Jednou z největších výhod závěsných toalet je možnost jejich výškového nastavení. To ocení zejména starší a vyšší lidé, jakož i lidé s různými pohybovými komplikacemi. Mísa závěsného WC je ve vzduchu, takže udržování čistoty je mnohem jednodušší. Oceníte i nízkou hlučnost – díky zabudované konstrukci je napouštění vody, jakož i splachování tlumené. Nezapomeňte ani na dodatečnou hygienu – ať má toaletní papír vrstev kolik chce, jeho používání nezaručí 100% čistotu. Dokonalou hygienu dosáhnete používáním samostatného bidetu či spojené kombinace WC a bidetu.

Při výběru obkladů nepodléhejte aktuálním trendem, váš výběr by měl v první řadě navazovat na styl celého domu. Raději zvolte nadčasovost a kvalitu. Ty nejlevnější bývají často tenké a křivé a při řezání se lámou. Pokud je váš rozpočet vyšší, zaměřte se na rektifikované obklady a dlažbu, které umožňují ukládání s milimetrovou spárou. Tento detail často udělá iz levnější koupelny luxusní místnost. Svou roli hrají i doplňky. I z koupelny s jednoduchou povrchovou úpravou dokáží vykouzlit prostor s osobitým a svěžím charakterem.

Umyvadlo neumisťujte do kouta. Od dveří by k němu měla vést nejkratší a přímá cesta bez překážek. Mělo by být dostatečně široké (60 cm) a také kolem něj by mělo být dostatek místa – člověk totiž potřebuje alespoň 90 cm šířky, aby mohl zvednout ruce ohnuté v loktech při čištění zubů, při česání a dalších činnostech.